Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
456 x 400 =282400
987 x 30 =29610
48 x 6000 =288000
348 x 60 =20880
678 x 700 =474600
640 x 7 =4480
67800 x 5 =339000
78300 x 6 =469800
69000 x 4 =276000
94600 x 9 =851400
Վաղարշապատի Երվանդ Օտյանի անվան N 7 հիմնական դպրոց 5ա դասարան
Լուծի՛ր և համառոտագրի՛ր։
Անին 57 էջանոց գրքի 21 էջը կարդաց առաջին օրը, երկրորդ օրը՝ 14 էջը։ Մնացածը կարդած երրորդ օրը։ Քանի՞ էջ կարդաց ԱՆին երրորդ օրը։
I օր- 21 էջ
II օր- 14 էջ
III օր-?
Լուծում
1)57-21=36
2)36-14=22
3)21+36=57
Պատասխան․՝22 էջ
Արամը կշռում է 35կգ, Արմանը՝ 24կգ։ Որքա՞ն է կշռում Տիգրանը, եթե երեք ընկերների զանգվածների գումարը 100 կգ է։
Արամ-35 կգ
Արման-24 կգ
Տիգրան-? կգ
Լուծում
35+24=59
100-59=41
35+24+41=59+41=100
Պատասխան․՝41 կգ
Մարկի մտապահած երեք թվերի գումարը հավասար է 777։ Առաջին թիվը 189 է, երկրոդը 17-ով մեծ է առաջինից։ Ո՞րն է երրորդ թիվը։
Երեք թվերի գումարը-777
I թիվ -189
II թիվ-17-ով մեծ է առաջինից
Ո՞րն է երրորդ թիվը-?
Լուծում
189+17=206
777-206=571
571-189=382
Պատ․՝382
Առաջին օրը վաճառեցին 345կգ ձմերուկ, երկրորդ օրը՝ 18կգ-ով պակաս, քան առաջին օրը, երրորդ օրը՝ վաճառեցին 3 անգամ քիչ , քան երկրորդ օրը։ Քանի՞ կգ ձմերուկ վաճառվեց երեք օրկում։
I օր-345 կգ ձմերուկ
II օր- 18 կգ ով պակաս
III օր- վաճառեցին 3 անգամ քիչ
Քանի՞ կգ ձմերուկ վաճառվեց երեք օրկում։
Լուծում
345-18=327
327։3=109
327+109+345=436+345=781
Պատասխան․՝781 կգ
Հաշվի՛ր։
420 ։ 60 + 0 : 50=7+0=7
40 x 90 + 2 x 60=3600+120=3720
240 : (24 :6) + 50 x50=60+2500=2560
320 : (28: 7 ) + 50 : 50 =80+1=81
(28 + 322) : 7 – 126 .0=350:7-0=50
(314 + 562) : 876 + 126 .1 =1+126=127
(700 – 619) : 9 x 34 =9×34=306
56 x 76=4256
34 x 12=408
234 x 600=140400
125 : 5 = 25
109 x3 = 327
68 : 4 =17
81 : 3 =27
56 : 4 =14
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
456 x 400 =282400
987 x 30 =29610
48 x 6000 =288000
348 x 60 =20880
678 x 700 =474600
640 x 7 =4480
67800 x 5 =339000
78300 x 6 =469800
69000 x 4 =276000
94600 x 9 =851400
Հաշվի՛ր:
24։2=12
52:4=13
56:4=14
72:6=12
48:4=12
28×36=1008
69×74=5106
63×87=5481
28×28=784
60010-42672=17438
71000-21486=49514
80506-34677=45827
21006-5417=15589
39210-2846=36364
67019+42672=109691
96217+2986=99203
65343+12477=56130
29506+18563=48069
26975+26975=53950
P=ԱԲ+ԲԳ+ԳԴ=31
Լուծում
124։4=31
Պատասխան․՝31 սմ
Բ. Հավասարակողմ եռանկյան պարագիծը 252մմ է: Հաշվի՛ր այդ եռանկյան կողմի երկարությունը:
P=ԱԲ+ԲԳ+ԳԴ=252
Լուծում
252։3=84մմ
Պատասխան․՝84 սմ
1.Աստղանիշը փոխարինի՛ր այնպիսի թվով, որ անհավասարությունը ճիշտ լինի։
774 > 764 767 < 777
278< 279 348> 347
635 > 543 267 < 315
2.Հաշվի՛ր։
63 : 3 =21
126 : 3 =42
75 : 5 =15
148 : 4 =37
26 : 2 =13
8 x7 x 10=56×10=560
9×3 x100=27×100=2700
34 x 13 x 100=442×100=44200 (ավելին …)
Հաշվի՛ր։
20 x4 =80
500 x7= 3500
800 x 8 =6400
30 x 20=600
500 x 40=25000
90 x 5=450
700 x 40=28000
3000 x 4000=12000000
700 x 600= 420000
2000 x 900=1800000
Համեմատի՛ր։
1 x1<1 +1
1 < 2
4 x 50= 50 x 4
200 = 200
3 x 200> 30 . 2
600 > 60
6 x 100= 30 x 20
600 = 600
600 : 3 = 800 : 4
200 = 200
2500 : 5>3000 : 60
500 > 50
Մեկ զույգ գուլպա գործելու համար տատիկը օգտագործեց 30մ սպիտակ թել, 20 մ կարմիր թել։ Ընդամենը քանի՞ մետր թել է պետք 5 զույգ գուլպա գործելու համար։
30.5=150
20.5=100
150+100=250
Պատասխան․՝250 մետր
Հաշվի՛ր։
48 : 4 =12
96 : 3=32
124 : 4=31
355: 5 =71
162 : 2 =81
75 : 5 =15
78 : 3=26
99 : 9 =11
108 : 4 =27
1.Հաշվի՛ր:
234×5=1170 450:9=50
168×9=1512 480:80=412
236×4=944 120:40=3
415×2=830 600:3=200
642×7= 4494 830:10=830
191×6=1146 560:70=8
279×7=1953 560:8=70
972×3=2916 140:7=20
745×6=4470 320:80=3
615×8=4920 810:90=890
2 | 3 | 4 | 1 | 6 | 8 | 2 | 3 | 6 | |||||||||||
x | 5 | x | 9 | x | 4 | ||||||||||||||
1 | 1 | 7 | 0 | 1 | 5 | 1 | 2 | 9 | 4 | 4 |
4 | 1 | 5 | 6 | 4 | 2 | 1 | 9 | 1 | |||||||||||
x | 2 | x | 7 | x | 6 | ||||||||||||||
8 | 3 | 0 | 4 | 4 | 9 | 4 | 1 | 1 | 4 | 6 |
9 | 7 | 2 | 7 | 4 | 5 | 6 | 1 | 5 | |||||||||||
x | 3 | x | 6 | x | 8 | ||||||||||||||
2 | 9 | 1 | 6 | 4 | 4 | 7 | 0 | 4 | 9 | 2 | 0 |
2.Աստղանիշերը փոխարինի՛ր համապատասխան թվանշաններով:
6՝ | 4՝ | 2 | 7 | 2 | 4 | 5՝ | 3՝ | 2 | |||||||||||
+ | 8 | 5 | 6 | — | 3 | 3 | 5 | 6 | |||||||||||
5 | 6 | 7 | 1 | 2 | 1 | 9 | 7 | 6 |
8 | 6 | 3 | 5 | 3՝ | 0՝ | 0՝ | 0՝ | 0 | |||||||||||
+ | 3 | 3 | 6 | 4 | — | 5 | 6 | 5 | 2 | ||||||||||
8 | 0 | 9 | 9 | 9 | 2 | 4 | 3 | 4 | 8 |
3.ա) Աննան գնեց 2 կգ ձուկ, 1 կգ միս և վճարեց 2900 դրամ: Սոնան գնեց 1 կգ ձուկ, 1 կգ միս և վճարեց 2200 դրամ:
Հաշվի՛ր, թե ինչ արժեն 1 կգ ձուկը և 1 կգ միսը:
2 կգ ձուկ-1 կգ միս-2900
1 կգ ձուկ- 1 կգ միս-?
Լուծում
1) 2900-2200=700
2) 2200-700=1500
Պատասխան՝1500
Քառակուսու պարագիծը 360 սմ է: Գտիր քառակուսու կողմի երկարությունը: ԱԲ=ԱԳ=ԲԳ=ԲԴ
Ա Բ
Գ Դ
Լուծում
360:4=90
Պատասխան՝90 սմ
Մեկ կիլոգրամ նարինջն արժե 500 դրամ: Որքա՞ն վճարեց Միլենան կես կիլոգրամ նարինջ գնելու համար:
Մեկ կգ նարինջ- 500
Որքա՞ն վճարեց Միլենան-?
Լուծում
500:2=250
Պատասխան՝250
Լուծիր խնդիրները․
1կգ մրգային աղցան պատրաստելու համար օգտագործվել է 240գ խնձոր, 360գ տանձ և դեղձ: Որքա՞ն դեղձ է օգտագործվել:
Խնձոր- 240 գ
Տանձ-360 գ
Դեղձ- ?
Լուծում
360+240=600
1000-600=400
Պատասխան՝400
Խանութը ստացավ երկու մեքենա կարտոֆիլ։ Մի մեքենայում կար 420 կգ, իսկ մյուսում 560 կգ կարտոֆիլ։ Դրանցից 680 կիլոգրամը վաճառվեց։ Որքա՞ն կարտոֆիլ մնաց խանութում։
1-մեքենայում- 420կգ
2-րդ մեքենայում-560կգ
Վաճառվեց-680կգ
Մնաց-?
Լուծում
420+560=980
980-680=300
Պատասխան՝300
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը
1200 : 300 =400
2500 : 50 =50
6300 : 90 = 70
42000 : 700 =60
56000 : 80 = 700
3600 : 90 =40
256 x 7 =1792
200 x 7 =1400
50 x 7 + 6 x 7=350+42=392
3694 x 3 =11082
1420 x 5 =7100
3450 x 4 =13800
2145 x 6 =12870
3748 x 2 =7496
2 | 5 | 6 | 2 | 0 | 0 | 3 | 6 | 9 | 4 | ||||||||
x | 7 | x | 7 | x | 3 | ||||||||||||
1 | 7 | 9 | 2 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 8 | 2 | |||||
1 | 4 | 2 | 0 | 3 | 4 | 5 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | ||||||
x | 5 | x | 4 | x | 6 | ||||||||||||
1 | 2 | 8 | 7 | 0 | |||||||||||||
7 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 8 | 0 | 0 |
3 | 7 | 4 | 8 | |||||||||||||
x | 2 | |||||||||||||||
7 | 4 | 9 | 6 | |||||||||||||
Թվերը գրի՛ր բառերով։
67-Վաթսունյոթ
892-ութ հարյուր իննսուներկու
2345-երկու հազար երեք հարյուր քառասունհինգ
94-իննսունչորս
86-ութսունվեց
9874-ինը հազար ութ հարյուր յոթանասունչորս
35-երեսունհինգ
1165- հազար հարյուր վաթսունհինգ
Աստղանիշը փոխարինի՛ր այնպիսի թվանշանով, որ ստանաս անհավասարություն:
2587<2594
2517>2504
63025>63015
63825<63915
249561>248159
240516<241159
Լուծի՛ր խնդիրները։
Քառակուսու պարագիծը 280 սմ է: Գտիր քառակուսու կողմի երկարությունը:
Լուծում
1)280։4=70
Պատասխան․՝70 սմ
Հավասարակողմ եռանկյան պարագիծը 210 սմ է: Գտիր եռանկյան կողմի երկարությունը:
Լուծում
210։3=70
Պատասխան․՝70 սմ
Մարկը գնեց 3 տուփ հյութ: Որքա՞ն վճարեց հյութերի համար, եթե 1 տուփն արժեր 160 դրամ:
Լուծում
160․3=480
Պատասխան․՝480 դրամ
Գարիկը գնեց 4 տուփ աղի ձողիկ: Որքա՞ն վճարեց ձողիկների համար, եթե 1 տուփն արժեր 60 դրամ:
60․4=240
Պատասխան․՝240 դրամ
Մեկ կիլոգրամ խնձորն արժե 400 դրամ: Լիլին գնեց 2 կգ, իսկ Էյվան՝ 1 կգ խնձոր: Որքա՞ն վճարեցին աղջիկները միասին:
400+400 =800
800+400=1200
Պատասխան․՝1200 դրամ
Արտահայտի՛ր նշված միավորներով:
6կգ= 6000գ
3կգ=3000 գ
7կգ 200գ= 7200գ
8կգ 500գ=8500 գ
50մմ= 5սմ
70մմ=7 սմ
60 սմ= 6դմ
40սմ=4 դմ
Հայրիկը, վճարելով 4200 դրամ, գնեց 1 մկրատ, և 2 կողպեք: Հաշվի՛ր, թե ինչ արժե դրանցից յուրաքանչյուրը՝ իմանալով, որ Սուրենը 1 մկրատի և 1 կողպեքի համար վճարել է 2700 դրամ:
1 մկրատ, և 2 կողպեք-4200 դրամ
1 մկրատ, և 1 կողպեք-2700
Յուրաքանչյուր-?
Լուծում
1)4200-2700=1500դ
2)2700-1500=1200դ
Պատասխան՝1200դրամ
Ո՞ր շարքի թվերն են դասավորված նվազման կարգով․
1, 20, 140, 244, 797
111, 101, 3301, 313
141, 140, 102, 823
5283, 3222, 230, 219
Հաշվի՛ր:
500 : 10 + 90 x 5 =50+450=500
600 : 10 + 8 x 8 =60+64=124
490 : 7 + 9 x 7 =70+63=136
45 + (90 x 5 ) =450+45=495
540 : (27 : 3 ) =540:9=60
18 + (40 x 8 ) =18+320=338
92։4=23
65:5=13
75:5=15
44:2=22
98:2=49
98:7=14
45:3=15
1.Լուծի՛ր խնդիրը։
Դպրոցի ճաշարանում կա 20 սեղան և 102 աթոռ: Քանի՞ աթոռ կավելանա, եթե յուրաքանչյուր սեղանի շուրջ դրվի 4 աթոռ:
Կա-20 սեղան և 102 աթոռ,
20 սեղանի մոտ- 4 ական աթոռ
Քանի՞ աթոռ կավելանա։
Լուծում
20․4=80
102-80=22
Պատասխան՝22
2.Գտիր այն թիվը և գունավորի՛ր, որի միավորը 4 է, տասնավորը 2 անգամ մեծ է միավորից, հազարավորը` 8։
7038 3708 4807 7032 8084
3.Գտիր ամենամեծ եռանիշ ու ամենափոքր քառանիշ թվերի գումարից 6-ով մեծ թիվ։
999+1000+6=1999+6=2005
4.Նշի՛ր այն թիվը, որի գրությունը համապատասխանում է երեք հազար երեսունչորս թվին:
3340 300034 3034 3304
5.Ընտրիր այն թիվը, որը 740-ից մեծ է 20-ով:
760 14800 720 74020
6.Ո՞ր շարքի թվերն են դասավորված աճման կարգով․գունավորի՛ր։
1, 20, 356, 4044, 5797
1001, 101, 30001, 313
1041, 1040, 1002, 8283
5283, 3222, 230, 219
7.Արտահայտիր րոպեներով:
6ժ=360 ր
9ժ= 540 ր
4ժ45ր=240+45=285ր
2ժ15ր=120+15=135 ր
5ժ12ր= 300+12=312ր
7ժ2ր=420+2=422 ր